380664232387563
Pribeh solnej jaskyne

Ako to celé vzniklo

Začiatkom r. 2005 sme už mali bohaté skúsenosti s účinkami soli na náš organizmus.

Poznali sme ionizačný účinok soľných lámp, vyskúšali sme detoxikačný kúpeľ v himalájskej soli, naučili sme sa potraviny soliť zdravo. Soľné výrobky sme medzi prvými distribuovali po celom Slovensku.

A v tom úplne náhodou prišla ku mne informácia o nejakých soľných jaskyniach, ktoré sa dajú vybudovať aj na miestach, kde sa nikdy žiadna soľ nenachádzala.

Hneď ma to zaujalo. Zistila som, že už vznikla soľná jaskyňa v kúpeľoch Piešťany, tak som sa tam vybrala. Soľná jaskyňa ma zaujala nielen svojou krásou, ale hlavne svojimi intenzívnymi účinkami. Dostala som kontakt na firmu, ktorá soľnú jaskyňu v Piešťanoch vybudovala a tak sa naša cesta začala. Našli sme priestory, ktorých architektúra sa úžasne hodila na vytvorenie soľnej jaskyne, dohodli sme sa so staviteľom a po mesiaci jeho intenzívnej práce sme sa v lete 2005 tešili z hotového diela.

A tak máme v Prešove malú útulnú soľnú jaskyňu so 4 tonami soli, o ktorú sa s láskou staráme.

Ing. Jana Mlčochová

 

Príbeh pokračuje…

V celosvetovom meradle sme čoraz viac vystavení znečisťujúcim látkam vo vzduchu, ktorý dýchame, aj vo vode, ktorú spotrebujeme. Preto nie je prekvapujúce, že v poslednom desaťročí došlo k drastickému nárastu kožných a respiračných problémov, ako je astma a alergie.

Mnohé ďalšie zdravotné problémy, ako sú ťažkosti s dýchaním, poruchy srdca a metabolizmu, kožné problémy, depresia a nespočetné iné moderné choroby sa stali tak rozšírenými, že sú takmer považované za bežné.

Krištáľová slaná soľ je považovaná za ekologický zdroj potravy s 84 rôznymi minerálmi a stopovými prvkami, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele. Čistota soli je zachovaná kvôli pevným horninám, ktoré ju vytvorili a chránili pred eróziou povrchových vôd. Himalajská skalná kamenná soľ je vysoko uznávaná ako prírodná, antibakteriálna a antimikrobiálna látka, nekontaminovaná špinou a bez toxínov a znečisťujúcich látok.

Soľná jaskyňa je miesto s rozprávkovým interiérom a blahodarným pôsobením na telo a dušu človeka. Nezvyčajná atmosféra tejto jaskyne navráti človeku zdravie, vitalitu a dobrú náladu. Preto sme sa rozhodli predovšetkým pre obyvateľov nášho mesta a blízkeho okolia otvoriť soľnú jaskyňu priamo v centre Prešova. Veríme, že každý, kto ju raz navštívi, bude sa do nej rád vracať.

Naša soľná jaskyňa je umelo vytvorená jaskyňa, ktorej steny, strop i podlaha sú obložené soľnými kvádrami, soľnými kvapľami a kryštálmi soli. Použitá je soľ zo soľných baní v Klodave. Je to tá istá soľ, akú má sanatórium vo Wieličke, kam chodia ľudia na liečebné pobyty. V stenách svietia soľné lampy z himalájskej soli. V jaskyni sú skoro 4 tony soli. Keďže sú umiestnené v pomerne malom priestore, poskytujú naozaj intenzívny účinok.

V jaskyni vzniká intenzívna mikroklíma, ktorá je porovnateľná s klímou v prímorskej oblasti. Obsahuje vysokú koncentráciu mikročastíc soli s obsahom jódu, brómu, draslíka, horčíka, vápnika, železa a ďalších prvkov.

Jaskyňa je akusticky dokonale izolovaná, liečebné pobyty v jaskyni sú sprevádzané relaxačnou hudbou, ktorá využíva všetky princípy muzikoterapie. Osvetlenie stropu špeciálnymi farebnými svetielkami poskytuje tiež liečebný účinok svetla podľa zásad kolortherapie. Jaskyňa je súčasne vybavená studničkou a  zvlhčovačom ovzdušia, čo zabezpečuje potrebnú koncentráciu soľných minerálov v ovzduší.

Liečebná kúra v jaskyni trvá 45 minút, čo zodpovedá 3-dennému pobytu pri mori.